İran Turu, 6 Gece 7 Gün

Klasik İran Turu

TAHRAN-ŞİRAZ– ŞEHİR TURU – PERSEPOLİS – YEZD-ISFAHAN – KAŞHAN– KUM

           TUR NO: I 1894
6 GECE 7 GÜNDÜZ
Tarih Parkur Kalkış Saati Oda Durumu Ücreti
Gidiş 10 Ekim.2022 İstanbul Havalimanı  Tahran Imam Khomeini Havalimanı 10.55 İki kişilik Odada Kişi Başı

790€

‘dan başlayan
Fiyatlar

Dönüş 16 Ekim.2022 Tahran Imam Khomeini Havalimanı  İstanbul Havalimanı 16.15 Üç kişilik Odada Kişi Başı

790€

‘dan başlayan
Fiyatlar

OTEL 4* 4 GECE Mahan Air Tekli Odada Kişi Başı

 

TAHRAN-ŞİRAZ– ŞEHİR TURU – PERSEPOLİS – YEZD-ISFAHAN – KAŞHAN– KUM

           TUR NO: I 1895
6 GECE 7 GÜNDÜZ
Tarih Parkur Kalkış Saati Oda Durumu Ücreti
Gidiş 23 Ekim.2022 İstanbul Havalimanı  Tahran Imam Khomeini Havalimanı 10.55 İki kişilik Odada Kişi Başı

790€

‘dan başlayan
Fiyatlar

Dönüş 29 Ekim.2022 Tahran Imam Khomeini Havalimanı  İstanbul Havalimanı 17.15 Üç kişilik Odada Kişi Başı

790€

‘dan başlayan
Fiyatlar

OTEL 4* 4 GECE Mahan Air Tekli Odada Kişi Başı

 

 

 

1.GÜN: İSTANBUL – TAHRAN
İstanbul Havalimanı dış hatlar gidiş terminalinde buluşma. Bilet, bagaj ve gümrük işlemlerinin ardından Mahan Air tarifeli seferi ile Tahran’a hareket. Varışımızın ardından rehberimiz ve aracımız ile buluşma. Yaklaşık 1 saatlik yolculuğun ardından Tahran şehir merkezine varış. Tahran ismi Farsça’da “Sıcak Yer” anlamına gelmektedir. Şehrin kuruluşu Neolitik çağlara kadar gitmektedir. Elbruz Dağı’nın eteklerinde bulunan geniş bir araziye yayılmış bu şehir, diğer İran şehirlerindeki geleneksel yapıya uyarak iki veya en fazla üç katlı tuğla binalardan oluşmuştur. Tahran’da yapacağımız şehir turumuzda; Azadi Meydanı, Burç el Milad ve Tahran’ın geniş caddelerini gördükten sonra akşam yemeği ve konaklama.

2. GÜN: TAHRAN-ŞİRAZ
Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından panoramik olarak yapılacak Tahran şehir turumuza devam ediyoruz. Şehir turumuzda İran’ın tarihi hakkında bilgiler alacağımız Kaçar Hanedanı’nın Avrupa mimarisinden etkilenerek yaptırdığı Golestan Sarayı göreceğimiz yerler arasında. Tahran’da bulunan Şah Camii ve Tecriş çarşısı gezilerimizi gerçekleştiriyoruz. Ardından İmamzade Salih türbe ziyaretimiz sonrası muhteşem doğası ve şelaleleri ile insanı büyüleyen Darbend’de çay molası veriyoruz. Sonrasında iç hat uçuşu ile Şiraz’a hareket. Varışımıza müteakip Bostan ve Gülistan’ın yazarı ünlü düşünür ve söz sahibi Sadi Şirazi’nin türbesinin ziyaret edilmesi sonrası akşam yemeği ve konaklama.

3.GÜN: ŞİRAZ – ŞEHİR TURU – PERSEPOLİS
Kahvaltı öncesi sabah gün doğumunu karşılamak üzere Nasır-el Mülk Camii’ne hareket. Nasır-el Mülk Camii, İç mimarisinde pembe renkli fayansların kullanılması nedeniyle popüler kültürde Pembe Cami olarak adlandırılmıştır. Günün ilk ışıklarıyla camide muhteşem bir renk cümbüşü yaşanmaktadır. Otelimize dönüş. Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası şehir merkezinde bulunan, tamamı tuğladan yapılma ilginç bir mimariye sahip Kerim Han Kalesi’ni ziyaret ediyoruz. Savunma amacıyla yapılmış olan kalenin duvarlarının yüksekliği yaklaşık 14 metredir ve günümüze kadar oldukça iyi korunmuştur. Kalenin girişindeki yazıtta Farsça olarak : “Şiraz’a yeni gelen bir gezgin, uzun süre Kerim Han Sarayının endamını övmekten geri duramayacaktır” sözü yazılmıştır. Kalenin dört tarafındaki kulelerden biri Pisa kulesi gibi eğik durumdadır. (Pisa kulesi kadar eğik değildir.) Pehlevi döneminde bu kale hapishane olarak kullanılmıştır. Ardından panoramik olarak gerçekleştireceğimiz Şiraz turumuzda; Kerim Han Kalesi ve Bazaar görülecek yerler arasındadır. Camiinin 1773 yılında yapılmış olmasına karşın özellikle çiçek desenli çini işlemelerin çoğu daha sonra Kaçar döneminde yapılmıştır. Camii, iki büyük depremi atlattıktan sonra halen ayakta kalabilmiş, sağlam bir yapı olarak şehirde varlığını sürdürmektedir. Alışveriş ve öğle yemeği molası sonrası UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan, antik kent Persepolis ve (Naghsh-ı Rostam) Nakş-ı Rüstem Turu için hareket. Persepolis Antik kenti, ilk olarak MÖ 6.yy sonlarına doğru Pers Kralı 1. Darius tarafından kurulmuştur. Uzun bir süre boyunca Pers İmparatorluğuna başkentlik yapmıştır. Darius’dan sonra gelen Xerkes ve Artaxerkes, Persepolis’i genişleterek günümüze çok sayıda anıt bırakmışlardır. Nakş-ı Rüstem, (Kaya Mezarlar) İran’ın Fars eyâletinde bulunan Persepolis’ten 12 km kuzeybatıda bulunan bir arkeolojik sitedir. Fars mitolojisi kahramanı Rüstem’i tasvir ettiği düşünülen, anıt mezarların altlarındaki Sasani oymaları sebebiyle Nakş-ı Rüstem “Rüstem’in Resmi” denilmiştir. Nakş-ı Rüstem’de, Akameniş krallarına ait yedi adet mezar vardır. Üzerindeki yazılar açık şekilde bir tanesinin I. Darius’a ait olduğunu belirtir. I. Darius’un yanında, üç tanesinin, I. Xerses, I. Artaxerses ve II. Darius’a ait olduğuna inanılır. Persepolis’in arkasında tamamlanmış şekilde bulunan iki mezar da büyük ihtimalle II. Artaxerses’e ve III. Artaxerses’e aittir. Bitmemiş bulunan bir tanesi, en uzun iki sene hükümdarlık yapan Arses’e, ama daha kuvvetli bir ihtimalle Büyük İskender tarafından düşürülen son Akameniş hükümdarı III. Darius’a aittir. Nakş-ı Rüstem’de mezarlara ilaveten, mezarların alt kısmında, Sasani krallarına ait olan yedi adet devasa kaya oyması bulunur. Turumuzun ardından Şiraz’a dönüş, akşam yemeği ve konaklama.

4.GÜN: ŞİRAZ – YEZD
Otelde alacağımız kahvaltının ardından yaklaşık 6 saatlik yolculuk sonrası çöle uzanan patikaları, rüzgar kuleleri ve sürreal mimarisiyle UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan 5.000 yıllık Yezd şehrine varıyoruz. Sırasıyla Mescid-i Cuma, Amir Chakhmaq Cami Kompleksi, şehir merkezi ve Zerdüştlük dinine inananlar için çok önemli bir inanç merkezi olan ve İ.Ö. 470 yılından beri yandığına inanılan ateşiyle Ateşkedah tapınağı gezi programımızda görülecek yerler arasında bulunuyor. Ardından Zerdüştler için bir diğer çok önemli kutsal mekan Ölüler şehri (Nekropolis) Sessizlik Kulelerini geziyoruz. Gezi sonrası akşam yemeği ve konaklama.

5.GÜN: YEZD-ISFAHAN
Otelde alacağımız kahvaltının ardından İsfahan’a hareket. Dünyanın yarısı denilen İsfahan’ı keşfetmeye başlıyoruz. İsfahan müslümanlar tarafından 640 yılında fethedilmiştir. Selçuklu Hükümdarı Tuğrul Bey’in başkent yaptığı ve torunu Melik Şah’ın geliştirdiği bu şehrin tarihi köprüleri panoramik olarak görülecektir. Panoramik olarak yapılacak şehir turumuzda; Nakşı Cihan Meydanı, Şeyh Lütfullah Camii, Ali Gapu Sarayı, Kapalı Çarşı, Kırk Sütun Sarayı görülecek yerler arasındadır. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan meydan için dünyanın en büyük meydanlarından biri olduğu söylenmektedir. Eski adı Meydan-ı Şah’dır. Isfahan’da görülecek birçok yere gitmek için bu meydandan geçilir. Meydanın çevresini oluşturan binada kapalı çarşı bulunur. Ali Gapu sarayı 6 katlı yapısıyla meydana hakim durumdadır. Ali Gapu Sarayı’nın arkasında büyük bir park ve bir yapı bulunmaktadır. Bu yapının 20 tane sütunu ve önündeki havuzda yansıyan 20 sütun görüntüsü vardır. Böylece toplamda 40 sütun görüntüsü oluştuğu için buraya Kırk Sütun Sarayı ismi verilmiştir. Ancak bu havuzun artık boş olmasından sebep bu görüntüyü günümüzde görememekteyiz. Şehir turu sonrası akşam yemeği ve konaklama.

6.GÜN: İSFAHAN – KAŞHAN
Sabah kahvaltı sonrası odaların boşaltılmasının ardından İsfahan şehir turunun bir kısmı bugün gezilecektir. Gezi sonrası öğleden sonra Kaşhan’a hareket. Yol üstünde köklü bir geçmişe sahip olan ve eskiden büyük önem taşıyan kervan yolu üzerinde yer alan Kaşhan kentini geziyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, her yanı su kanalları ile çevrilmiş olan bahçe içinde Amir Kabir’in öldürüldüğü hamam da bulunan Fin Bahçeleri, önemli arkeolojik sitelerinden biri olan Sialk Tepesi, Kashan’ın önemli ailelerinden biri olan Borjedi Ailesi’ne ait Boroujerdi Evi görülecek yerler arasındadır. Gezi sonrası akşam yemeği ve konaklama.

7.GÜN: KAŞHAN – KUM – TAHRAN – İSTANBUL
Sabah kahvaltı sonrası odaların boşaltılması ve İran’ın dini merkezi olarak kabul edilen Medreseleriyle ünlü KUM şehrine hareket. Kum’da Hz. Masume Camii ve kabrinin ziyaret edilmesinin ardından Selçukluların başkenti Rey şehrine hareket, (32km) Selçuklu hükümdarı Tuğrul bey türbesi ziyaret edilerek turumuzu tamamlıyoruz. Rehberimizin belirleyeceği saatte toplanma ve Tahran Havalimanına transfer. Mahan Air tarifeli seferi ile İstanbul’a hareket.

Her turda yanınıza mutlaka terlik ve seccade almayı unutmayınız. Seyahat ettiğiniz bölge koşullarına göre her vakitte cami ya da mescid imkanımız bulunmamaktadır. Rehberimiz namaz kılabileceğiniz yer konusunda sizleri yönlendirecektir.

Rehberimiz acentamızın onayı ile programda değişiklik yapma ve hava durumuna ve/veya mücbir sebebe bağlı olarak gezi noktalarında bulunan bazı yerleri iptal etme hakkına sahiptir. Turumuza katılan tüm misafirlerimiz bunu kabul etmiş sayılır.

 

OTELLER

 

Tahran                         4* AsarehHotel vb.

Şiraz                             4*Setaregan Hotel vb.

Yezd                             4* Moshir Hotel vb.

İsfahan                       4* Pirouzi Hotel vb.

Kaşhan                       4* Negarestan Hotel vb.

ÜCRETE DAHİL OLANLAR

‣MahanAir ile İstanbul – Tahran – İstanbul arası ekonomik sınıf uçak bileti

‣Programda belirtilen gezi ve ziyaretler

‣Şiraz Tahran arası iç Hat uçuş bileti

‣Havalimanı karşılama ve gidiş & dönüş transferleri

‣4* otellerde 6 Gece konaklama

‣Açık büfe sabah kahvaltıları

‣Akşam yemekleri (6 Adet)

‣Tur boyunca kullanılacak lüks otobüs hizmeti

‣Profesyonel rehberlik hizmeti

‣Şehir vergileri

‣Müze ve ören yerleri (Yaklaşık 80 Usd Dahil)

 

 

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR

‣Şahsi harcamalar

‣Öğle yemekleri

‣Otel ekstraları

‣Yurtdışı çıkış harcı (150 TL)

‣Yemeklerde ve molalarda alınacak tüm içecekler

 

ÇOK ÖNEMLİ NOTLAR

1 – Tur programındaki oteller tahmini otel listesidir. Bölge müsaitliğine göre aynı standartlarda başka otellerde kalınabilir. Kesin otel bilgisini turdan 48 saat önce acentamızdan öğrenebilirsiniz.

2 – Turlarda kullanılan otel veya restoranlar da alkol servisi olabilir. Bölge şartlarının uygunluğuna göre firmamız mümkün olduğunca alkolsüz mekanlar kullanmaya dikkat etmektedir. Fakat özellikle Avrupa koşullarında otel ve restoranlar alkollüdür.

3 – Üç kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilmektedir. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup, 3. yatak standart yataktan daha küçük açılır kapanır yatak olabilir. 3 Kişilik odada kalmak isteyen misafirler bunu peşinen kabul etmiş sayılır.

4 – Çocuk indirimleri sadece 2 yetişkin yanında konaklayan çocuklar için geçerlidir.

5 – Vizeli tura katılacak misafirlerimize iptal iade koşullarımızı okuyup vizelerinin yetişeceği tura kayıt yaptırmalarını tavsiye ederiz. Avrupa Turlarında tura 2 ay öncesinden kayıt yaptırmanızı ve vize işlemlerinizi tura 1 ay kala tamamlamanızı tavsiye ederiz. Vizeden kaynaklanacak olası bir aksaklıkta şirketimizin iptal iade koşullarımız geçerlidir.

6 – Şirketimiz aracılığıyla alınan vizelerde şirketimizin hiçbir sorumluluğu yoktur. Sadece evrak temini, düzeni, teslimi ile ilgili sizlere danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Vizenizin çıkmaması durumunda vize için ödenen ücretin iadesi yoktur. Tur için ödenen ücretin iadesi için iptal iade koşulları geçerlidir.

7 – Her turda yanınıza mutlaka terlik ve seccade almayı unutmayınız. Seyahat ettiğiniz bölge koşullarına göre her vakitte cami ya da mescidimkanımız bulunmamaktadır. Rehberimiz namaz kılabileceğiniz yer konusunda sizleri yönlendirecektir.

8 – Rehberimiz acentamızın onayı ile programda değişiklik yapma ve hava durumuna ve/veya mücbir sebebe bağlı olarak gezi noktalarında bulunan bazı yerleri iptal etme hakkına sahiptir. Turumuza katılan tüm misafirlerimiz bunu kabul etmiş sayılır.

9 – Tüketicinin veya Acentanın turu iptal etmesi vb. gibi durumlarda; Ücret iadesi misafirin ödediği para birimi üzerinden ve ödediği şekilde iade edilir. (Kredi kartı TL ödeme ise karta TL iade. Döviz ödeme ise döviz iade.)

10 – Havayolu şirketlerinde protokol anlaşması gereği sıralı uçuş kuralı bulunmaktadır. Tüketicinin herhangi bir uçuş bacağını kaçırması durumunda, geri kalan tüm uçuş bacakları iptal olur. Hiçbir şekilde iptal/iade veya değişiklik yapılamaz.

11 – Turlarımızda oluşabilecek uçak saati değişikliği veya bağlantı uçuşların da yaşanacak gecikmeler nedeniyle misafirlerimizin münferit olarak iç hat uçuşu almamalarını önemle rica ederiz. Şirketimiz tarafından yapılan bağlantılı iç hat uçuşu bir sonraki yurtdışı uçuşunu da kapsamaktadır. İç hatta oluşabilecek gecikme vs durumunda bir sonraki dış hat uçuşuna ücretsiz bilet düzenlenmektedir.

 

GENEL ŞARTLAR

Genel şartlar ‘Tur Broşürü’ nün ve ‘Tur Kayıt Sözleşmesi’nin ayrılmaz bir parçasıdır, bağımsız düşünülemez.

 

‣Tur Programımız belli bir katılım şartı ile düzenlenmektedir. Gezi için yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi tur kalkışına 20 gün kaladır. Katılım yetersizliği nedeniyle İptal edilen tur operasyon aracılığı ile tarafınıza bildirilecektir.

‣Tur programında isim belirtilmeden sadece kategori bilgisi verildiği ve/veya aynı destinasyon için seçenekli bulunduğu durumlarda otel(ler) gezi hareketinden 48 saat önce acentemiz tarafından bildirilecektir.

‣Turlar başka acente turları ile birleştirilebilir. Bu gibi durumlarda Acentamız misafirleri Acentamız sorumluluğundadır.

‣Bu fiyat listesi ve program yeni bir fiyat listesi çıkana kadar geçerlidir.

‣Tüm paket programlarımızdaki fiyatlarımız minimum 10 kişiye kadar kontenjanlar ile sınırlı olup üzeri kişi sayısı gruplarınız için fiyat artışı olabilir. Lütfen fiyat bilgisi sorunuz.

*Aşı
-Çift doz aşı zorunludur. DSÖ onaylı tüm aşılar geçerlidir. 2. doz üzerinden min. 14 geçmiş olması ve QR koldu uluslararası aşı kartının ibraz edilmesi gerekmektedir.
*PCR Testi
-Uçuştan 72 Saat önce yaptırılmış PCR Testi gerekmektedir. PCR test sonucunun İngilizce ve QR kodlu olması gerekmektedir.
*SAĞLIK SİGORTASI
-Tüm yolcuların Covid-19 kapsamlı bir seyahat sağlık sigortasına sahip olmaları gerekmektedir.
Tüm yolcular, Türkiye’ye hareket etmeden en fazla 48 saat önce çevrimiçi olarak bir Giriş Formu doldurmalıdır. Verilen bilgilerle otomatik olarak özel bir HES kodu oluşturulacaktır. Yolcular formu veya HES kodunu doldurduklarına dair kanıt göstermelidir. https://register.health.gov.tr/