Bosna Hersek Turları,  3 Gece 4 Gündüz

( Saraybosna – Poçitel – Blagay – Mostar – Vrelo Bosna – Travnik – Jajçe Şelaleleri )

           TUR NO:   BOSNA
3 Gece 4 Gündüz
Tarih Parkur Kalkış Saati Oda Durumu Ücreti
Gidiş İstanbul S.Gökçen – Saraybosna İki kişilik Odada Kişi Başı 450 €
Dönüş Saraybosna – İstanbul S.Gökçen
Üç kişilik Odada Kişi Başı 450 €
OTEL 3 GECE Tekli Odada Kişi Başı  €550
PEGASUS HAVAYOLLARI İLE

BOSNA HERSEK TURLARI

3 Gece 4 Gündüz

Bosna Hersek Turu

 

1.GÜN

ISTANBUL – SARAYBOSNA

Sabiha Gökçen Havalimanı dış hatlar gidiş terminalinde buluşma. Anadolu Jet HY’nin tarifeli seferi ile Saraybosna’ya hareket. Varışımıza müteakip özel aracımız ile havalimanından ayrılıyor ve Başçarşı’ ya hareket ediyoruz. Gezimize Bosna-Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Rahmetli Aliya Izzetbegoviç’in kabrinden başlıyoruz. Bosna’nın sembollerinden Başçarşı Sebili, Bakırcılar Sokak, Moriça Han, Gazi Hüsrev Bey Cami ve türbesini ziyaret ediyoruz. Âşıklar Çeşmesinden geçip, Saat kulesi, Kurşunlu Medrese ve Gazi Hüsrev Bey Müzesi ve Kütüphanesi, yol üzerinde Bezistan, Ferhadiye Caddesi ve üzerinde Ferhat Paşa camii, Katolik İsa’nın Kutsal Kalbi kilisesi, arka caddeye geçip Kanlı Pazarı görüp bu yol üzerinde gezimizi Sönmez Ateş anıtında tamamlıyoruz. Milyatska Nehri kenarından itibaren tarihte önemli bir yer tutan 1914’te Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand’ın Gavrilo Princip tarafından öldürüldüğü ve nihayetinde I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesine yol açan Latin Köprüsünü görüyoruz. Ardından At Meydanı tarafına geçip Hünkar Camii, İnat Kuca (İnat Evi) Evi ziyaret edilip Şarkıyat Kütüphanesi görüyoruz ve başladığımız yerde ilk gün yürüyüş turumuzu bitiriyoruz. Alışveriş ve fotoğraf çekimi için serbest zaman. Rehberimizin belirleyeceği saatte ve yerde buluşma. Ardından otelimize transfer. Akşam yemeği ve konaklama.

2.GÜN

SARAYBOSNA – KONJIC – JABLANICA – MOSTAR – BLAGAJ – POCİTEL – SARAYBOSNA

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısı sonrası Mostar’ı (110 km) ve Köprüsünü görmek için otelden ayrılıyoruz. İlk önce savaşın büyük tahribatını görmüş olan Neretva Nehrinin kenarında Konyits (Konjic) kasabası, Osmanlı Köprüsü, Kırık Minareli (Vardacka) Camii ve çarşıyı ziyaret ediyoruz. Yolumuz üzerinde Yablanitsa (Jablanica), yıkık köprü, terk edilmiş lokomotifi uzaktan görüp Poçiteli’ye geçiyoruz. Bir Türk uzak karakolu olan bu köyde Camii, Hanı, Hamamını vs. görmemiz mümkün. Vaktin müsait olması durumunda Nöbet Kulesine çıkılıp seyir yapabilirsiniz.Buna Nehri tarafına geçip tarihi altı yüzyıl öncesine dayanan Alperenler Tekkesi (Blagay), debisi çok yüksek olan Buna Nehrinin çıktığı kaynağı görüyoruz. Öğle yemeği için serbest zaman. Tekkeden sonra yolculuğumuz Mostar’a (12 km) doğru başlıyor. Karagöz Bey Medresesini geçip Mostar’ın taş döşeli sokaklarında yürümeye başlıyoruz. Koski Mehmet Paşa Camiine uğrayıp, Konsolosluk binamızı, savaş dönemi malzemeleri satan dükkânları görüp Mostar Köprüsü’ne ulaşıyoruz. Neratva üzerine kurulu bu nadide köprünün etrafında Tara Kulesini, Tabakhane camii ve hamamını, Eğri Köprü (Kriva Cuprija) göreceğimiz yerler arasında. Programımızı tamamladıktan sonra Saraybosna’ya transfer. Akşam yemeği ve konaklama.

3.GÜN

SARAYBOSNA – TRAVNİK – SARAYBOSNA

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Vezirler Şehri diye anılan Travnik’e (90km) hareket ediyoruz.Yolumuzun üzerinde 116 sivil Boşnak’ın Sırp askerler tarafından vahşice katledildiği Ahmiç köyünü ziyaret ediyoruz. Ahmiç köyü camisi avlusunda yapılmış olan şehitler anıtı ve yapılan katliamın fotoğraflarının bulunduğu sergi salonunu ziyaret ediyoruz. En küçüğü 3 aylık ve en yaşlısı 86 yaşında öldürülen 116 kişi ve hikâyelerini rehberimizden dinledikten sonra Travnik’e varıyoruz. Yürüyerek Travnik kalesine çıkıyor, içerisinde bulunan kule, müze, minare, askeri alanları görüyoruz. Tekrar yürüyerek Alaca Camii ve arastası, Vezir Türbeleri, Saat Kulesini görüp Göksu Nehri’nin (Plava Voda) kaynağına ulaşıyoruz. Fatihin kaynağından su içtiği konuşulan gürül gürül akan ırmaktan bizlerde sularımızı içiyoruz. Yine kenarına kurulmuş olan Lutfina Kahva adlı meşhur restoranda dinlenmek ve öğle yemeği için serbest zaman. Programımızı tamamladıktan sonra otele dönüş akşam yemeği ve konaklama.

4.GÜN

SARAYBOSNA – ISTANBUL

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından odaların boşaltılması. Ardından muhteşem manzaralı ‘’Vrelo Bosne’ Milli Parkına geçip, harika havasını teneffüs ediyoruz. Kuğuların, yaban ördeklerinin özgürce yaşadığı bu doğal parkta su kaynakları, yeşilin ve mevsimine göre sonbaharın her tonunu görme imkanı buluyoruz. Serbest zamanın ardından Saraybosna Havalimanına yakın bir alanda bulunan ‘Tünel’e geçiyoruz. Bosna Savaşının acımasızlığını ve kuşatmayı yarmak için kazılan bu tünelin hikâyesini rehberimiz anlatımı ile dinliyoruz. Tünelin yapımı esnasında çekilmiş olan videolar ile hazırlanmış 15 dk sürecek olan slayt gösterisini izleyerek savaşın yıkıcılığına bir kere daha şahit oluyoruz. Tünelin içinden geçtikten sonra yapımında kullanılan alet edevatında sergilendiği, çeşitli savaş malzemeleri ile iç içe bulunan müzeyi ziyaret ediyoruz. Tur sonrası Saraybosna Havalimanı’na hareket. Anadolu Jet HY’nin tarifeli seferi ile İstanbul’a hareket ve turumuzun sonu.

Her turda yanınıza mutlaka terlik ve seccade almayı unutmayınız. Seyahat ettiğiniz bölge koşullarına göre her vakitte cami ya da mescid imkanımız bulunmamaktadır. Rehberimiz namaz kılabileceğiniz yer konusunda sizleri yönlendirecektir.

 

Rehberimiz acentamızın onayı ile programda değişiklik yapma ve hava durumuna ve/veya mücbir sebebe bağlı olarak gezi noktalarında bulunan bazı yerleri iptal etme hakkına sahiptir. Turumuza katılan tüm misafirlerimiz bunu kabul etmiş sayılır.

 

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

‣ Anadolu Jet HY ile İstanbul (SAW) – Saraybosna – İstanbul (SAW) arası Ekonomik Sınıf Uçak Bileti
‣ Programda belirtilen gezi ve ziyaretler Havalimanı karşılama ve gidiş & dönüş transferleri
‣ 4* otelde konaklama
‣ Sabah kahvaltıları ve Akşam Yemekleri (Yemeklerde alınacak içecekler fiyata dahil değildir)
‣ Tur boyunca kullanılacak lüks otobüs ve profesyonel şoförlük hizmeti
‣ Profesyonel rehberlik hizmeti
‣ Müze ve ören yerleri (Vrelo bosna, Yaşam tüneli, Travnik Kalesi, Blagaj tekkesi)