Kudüs Gezisi, Kudüs Turu

PEYAMBERLER VE NEBİLER DİYARI KUDÜS / FİLİSTİN GEZİSİ, GİDİŞ: 13 MAYIS 2024

KUDÜS TURLARI

KUDÜS – ZEYTİNDAĞI – EL HALİL – NEBİ DAVUD – NEBİ MUSA – LUT GÖLÜ – ERİHA – YAFA

           TUR NO:  İKR K1221 5 Gece 6 Gündüz
Tarih Parkur Kalkış Saati Oda Durumu Ücreti
Gidiş 13 Mayıs 2024 İstanbul Havalimanı – Akabe Kral Hüseyin Havalimanına 20.50 İki kişilik Odada Kişi Başı 990 $
Dönüş 18 Mayıs 2024 Akabe Kral Hüseyin Havalimanına – İstanbul Havalimanı 00.40 Üç kişilik Odada Kişi Başı 990 $
KUDÜS OTEL 4 Yıldızlı Otel 3 GECE KONAKLAMA
Tekli Odada Kişi Başı  1190 $  
havayolu   TÜRK HAVA YOLLARI (Türk Havayollarının iç hat uçtuğu tüm noktalardan iç hat bağlantı uçuşları ücretsizdir.)

 

1.GÜN

İSTANBUL – AKABE

İstanbul havalimanı dış hatlar terminalinde saat 18:00 de buluşma ve Türk Hava Yolları TK834  ile Ürdün – Akabe Kral Hüseyin havalimanına saat 20.50 de uçuş ve 23.45 de varış. Akabe Havalimanı çıkış işlemleri sonrasında alanda bizi bekleyen yerel rehberimiz ve özel otobüs ile Amman’a hareket ediyoruz.

2.GÜN

AMMAN – LUT GÖLÜ – ERİHA – KUDÜS

Sabah namazının Ashab’ı Kehf Mescidinde kılınmasının ardından mağara ziyaret sonrası sabah kahvaltısı için yerel restorana gidiyoruz.
Kahvaltı sonrası Amman’dan Ürdün- Filistin sınırında gümrük işlemlerini tamamlayıp bizi karşılayacak olan Kudüs otobüsümüz ile Eriha şehrine hareket ediyoruz. Dünyanın en eski on bin yıllık yerleşim yerlerinden olan Eriha şehrinde Tecrübe Dağı’nı ve Yunan ortadoks  manastırını  fotoğraflama ve serbest zaman sonrası dönüş yolunda  Hz. Musa makamını ve külliyesini ziyaret. Deniz seviyesinden 400 metre aşağıda bulunan Lut Kavminin helak olduğu, Sodom ve Gomora  şehirlerinin altında  kaldığı  Lut Gölü’nü (Ölü Deniz) otobüsten görme sonrası, Lut Gölü bölgesinin tanıtılması ve görülmesi.(Uzaktan tanıtım yapılacak olup, sahile inilmeyecektir.) Kudüs’e hareket ve otelimize transfer. Akşam ve yatsı namazları için Mescid-i Aksa’ya didiş dönüş. Akşam yemeği ve konaklama.

3.GÜN

KUDÜS – ESKİ ŞEHİR

Otelde alınan kahvaltının ardından Kadim Kudüs sur içi eski şehir gezimize Şam Kapısından başlıyoruz. Çarşı içinden geçerek Pamukçular Kapısından  Mescid-i Aksâ Külliyesine ulaşıyor avlu içerisinde yer alan Kayıtbay Sebili’ni, Miracta Peygamberimizin, üzerinde göklere ve ötesine yükseldiği Muallak Taş etrafına inşa edilen Kubbetüs Sahra ve Mirac gecesi kendisini Mekke’den Kudüs’e binek olarak getiren Burak’ı bağladığı Burak Mescidi, Kıble Mescidi, Kadim Mescid ve Mervan Mescidi ziyareti sonrası Yahudiler için yeryüzündeki en kutsal mekan olan Batı Duvarı ( Burak Duvarı )- Ağlama Duvarı ve Yahudi mahallesi, Ömer Meydanı, El Halil Kapısı, Kudüs fatihi Selahaddin Eyyubî’nin yaptırdığı Hankah(tekke)’yi göreceğiz. 638 yılında Kudüs’e gelen Hz. Ömer(r.a.)’ın namaz kıldığı yerde yapılmış olan Hz.Ömer Mescidi’ni ziyaret ediyoruz ardından Hz. İsa’nın türbesi olarak bilinen Kıyame Kilisesi’ni ziyaret ediyoruz. Burada Hristiyan inancına göre türbe ve Hz.İsa’nın çarmıhtan indirildikten sonra bedeninin üzerine konulduğu musalla taşını göreceğiz. Kıyamet kilisesi Golgota tepesi üzerinde kurulmuştur. Kilisenin dışında 1852 Kudüs için çıkarılan Osmanlı fermanı ilan edilince pencerede kalan tarihi merdiveni de göreceğiz. Kıyamet Kilisesi’nin  görülmesine müteakip  Kudüs otelimize dönüş. Akşam yemeği ve konaklama.

4.GÜN

KUDÜS – EL HALİL

Sabah namazı için Mescid-i Aksa’ya gidiş dönüş. Kahvaltıdan sonra  otelden hareket ve Sion Tepesinde  Hz.Davut  kabri ve külliyesi ve hemen üst tarafındaki Hz. İsa’nın havariyleriyle birlikte son akşam yemeği yediği mekanı ziyaret sonrası  EL Halil şehrine hareket. Burada Harem-i İbrahim içinde Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz. Yâkup ve eşlerinin ve  Hz. Yusuf (A.S.) Peygamberin kabirlerini ziyaretin ardından Halhul kasabasına hareket. Hz. Yunus peygamberin makamı ziyaretine  müteakip Beytüllahim şehrine hareket ediyoruz. Kutsal Doğuş Kilisesi içinde kalan Hz. İsa (A.S.)’ın doğduğu yeri ve bitişiğinde yer alan Hz. Ömer Camisi’ni ziyaret sonrası Kudüs’e  Zeytin Dağı’na hareket. Zeytin Dağı’nda Rabiat’ul- Adeviyye’nin ve Selman-ı Farisi makamlarının ziyaret edilmesi ve panoramik manzara eşliğinde Mescid-i Aksa ve Kudüs hakkında bilgilendirme ve kısa bir fotoğraf molası sonrası akşam yemeği ve konaklama için otelimize hareket ediyoruz.

5.GÜN

KUDÜS – AMMAN

Sabah namazı için Mescid-i Aksa’ya gidiş  ve namaz sonrası  aslanlı kapının hemen girişinde bulunan Müslüman Mezarlığı içerisinde ki Ubâde b. Sâmit ve Şeddâd b. Evs isimli sahabe efendilerimizin kabirlerini ziyaret ediyoruz. Kahvaltıdan sonra otelimizden ayrılıyoruz. Otobüsümüzle sınır kapısından geçmek için Filistin- Ürdün  sınır kapısına doğru hareket ediyoruz. Sınırda geçiş işlemlerini tamamlayıp Ürdün topraklarına geçtikten sonra Hz. Yuşa ,Hz. Şuayb,  Osmanlı şehitliği olan Türk Salt Şehitliği ziyaretlerimizi tamamlayıp  akşam yemeği için yerel restorana geçiyoruz. Sonrasında  Akabe Havalimanına hareket.

6.GÜN

AKABE – İSTANBUL

Akabe Kral Hüseyin havalimanına vardıktan sonra Havalimanında Check-in ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Havayollarına ait TK834 sefer sayılı uçakla saat 00:40 İstanbul’a uçuş. Saat 04:50 İstanbul’a varış.  İstanbul’a hoş geldiniz.

Fiyata Dahil Olanlar

ÜCRETE DAHİL OLANLAR

‣ Türk Hava Yolları ile İstanbul – Akabe- İstanbul ekonomi sınıfı uçak bileti
‣ Türk Hava Yolları ile İstanbul’a iç hat ekonomi sınıfı uçak bileti
‣ Vize ücreti
‣ Programda belirtilen gezi ve ziyaretler
‣ Havalimanı karşılama ve gidiş & dönüş transferleri
‣ 4* otellerde 3 Gece Konaklama
‣ Dönüş Vergi Allenby sınır kapısında
‣ Sabah kahvaltıları
‣ Akşam yemekleri (Yemeklerde alınacak içecekler fiyata dahil değildir)
‣ Türkçe rehberlik
‣ Tur boyunca kullanılacak lüks otobüs ve profesyonel şoförlük hizmeti
‣ İlk gün yerel restoranda sabah kahvaltısı
‣ Son gün yerel restoranda akşam yemeği

 

 

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR
– Yurtdışı çıkış fonu ( … TL. )
– Öğle yemekleri
– Otel ekstraları ve kişisel harcamalar

Programımızın içeriği aynı kalmak şartı ile değişiklik gösterebilir.

 

KUDÜS TURU İŞLEMLERİ HAKKINDA AÇIKLAMALAR
 Pasaport gidiş tarihinden itibaren en az 7 ay geçerli olmak zorundadır.
 THY ile uçuşlarda THY’nin uçtuğu noktalardan iç hat bağlantı ücreti ücretsiz olarak
verilmektedir.
 Belirtilen ücretler 2 veya 3 kişilik odalarda kişi başı ücretlerdir.
 Tek kişilik oda farkı + usd ilave edilir.
 Pasaportun uçuş tarihinden 20 gün önce teslim edilmiş olması gerekmektedir.
 Kayıt ile birlikte tur ücretinin yarısı tadar usd kaparo alınacaktır. Kalan bakiye en geç uçuşa 20 gün kala kapatılacaktır.

 

Çok önemli not:
Yukarıda belirtilen kurallar her iki ülkeninde yetkili mercileri tarafından
belirlenen kurallardır. Kayıt olduktan sonra veya gidişten önce seyahat
süresince ülkelerin vereceği yada değiştireceği kararlar geçerli olacaktır.
Katılım sağlayan misafirlerimiz seyahate bunu kabul ederek kudüs turuna
katılmış olacaklardır

 

 

 

Kubbetü’s-Sahra

 

Image

Yafa şehri

Image

Yafa şehrinde Osmanlı’ya ait bir cami

 

 

Image

Mescid-i Aksa’dan bir görünüm

 

Image

Burak Mescidi Duvarı (Ağlama Duvarı)

Nasyonel Otel

 

Sultan Abdulhamit Han’ın yaptırdığı Yafa Saat Kulesi

 

Sultan Abdulhamit Han’ın yaptırdığı Yafa Saat Kulesi ve çevresi

 

Image

Osmanlı Çeşmesi
Halil İbrahim Mescidi

Image

Lut Gölü (ölü Deniz)

Image

El Halil şehri, Hz. ıbrahim Mescidi

Image

Hz. ıbrahim mescidinin mihrabı

 

 

Filistin ziyareti

Filistin’e destek amacıyla ıstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin düzenlediği Kudüs ziyareti izlenimlerinden önce kısaca Kudüs tarihi hakkında bilgi giriş yaparsak bu ziyaretin anlam ve önemini sanırım daha iyi ifade etmiş oluruz.   Kudüs, Hz. Adem (a.s.)’dan sonra gelen bir çok peygambere ev sahipliği yapmış dünyanın en eski, tarihin kapısı, kadim bir ıslam şehridir. Okuduğumuz, dinlediğimiz ve gördüğümüz o ki; Kudüs kadar istilaya uğramış tarihi ve kültürel değerleri harap edilmiş ve değiştirilmiş bir başka şehir sanırım dünyada yoktur. Surların içerisine hapsedilmiş mazlum, mahzun ve yetim şehir Kudüs, şimdi yeni bir kurtarılış için nefesini tutmuş bekliyor.
“Allah katında tek din ıslam’dır” ayetinden hareketle Kudüs; başta ıslam, tahrife uğramış Yahudilik ve Hristiyanlık olmak üzere üç semavi dinin bir arada yaşadığı ve mensupları tarafından büyük değer atfedilen, mazisi bin yıllara sâri kadim bir şehirdir. Peygamber kabirleri, makamları, Kubbetü’s Sahra, Mescid’i Aksa, Ağlama Duvarı, Diriliş Kilisesi gibi daha birçok dini öneme sahip mekânlar burada bulunmaktadır. Müslümanlar için Kudüs’ün önemi: Ruhi yahut Ruh maal cesed olarak Allah’ın Resulü son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v)’in Allah katına yükselmesi ki biz bu hadiseye “Miraç” diyoruz.  Kur’an-ı Kerim, “Kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescidi Haram’dan (alıp,)  kendisine bazı ayetlerimizi göstermek üzere, çevresini mübarek kıldığımız Mescid’i Aksa’ya götüren Allah, her türlü noksan sıfatlardan uzaktır. şüphesiz ki, o her şeyi hakkıyla işitendir, her şeyi hakkıyla görendir.” (ısra Suresi-1) Hz. ısa (a.s)’ın Allah’ın katına çekildiği, ancak çarmıha gerilmediği arz ve Müslümanların ilk kıblesi olmasıdır.
Kudüs’ün bilinen tarihinin M.ö. 4000’lere dayandığı Tunç ve Demir çağlarından itibaren Babil, Pers, Yunan, Roma, Bizans ve M.S. 636 yılında Hz. ömer döneminde Kudüs’ün alınmasıyla “Kud’sü şerif” adı verilmiştir. Emevi, Abbâsi, Fâtimi, Eyyûbi, Memluk ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin yaşadığı bu mübarek şehir, Abdü’l Melik b. Mervan, Selahaddîn-i Eyyûbi ve Yavuz Sultan Han’ın fetih ve hizmetleri ön plana çıkmaktadır. 1400 küsur yıl ıslam himayesinde bulunan Kudüs, 1917’de önce Balfour  Deklerasyonu’nun  ardından ıngilizlerin işgali ile elimizden çıkmıştır. Bugün de bilfiil ABD desteği ile Siyonist ırkçı ısrail’in işgali altındadır. Tarihi süreci içerisinde mimaride mahalle ve meydan geleneğinin korunduğu Kudüs’te bugün dahi Müslüman, Yahudi, Hristiyan ve Ermeni mahalleleri mevcudiyetini devam ettirmekte olduğu bilgisi verildi. Mescid-i Aksa ve çevresi Müslüman Mahallesi olarak varlığını devam ettirmektedir. Ancak Mescid-i Aksa’ya giriş kapıları ısraillilerin kontrolündedir.
Ziyaretimize gelince; özellikle Mescid-i Aksa ve Kubbetü’s Sahra’da huşu içinde kıldığımız namazlarda rahmani bir esinti, feyz ve bereketi ile sanki gönlümüzün Allah’a arz haliydi. çünkü Kudüs, Mekke’den sonra Allah’a açılan arzın kapısıdır. Bu bilinçle duamızı yapmalıyız, talebimizi Rabbimize iletmeliyiz.
özellikle cuma ve yatsı namazı sonrası caminin içi ve dışı bayram sabahını andırıyordu. Cemaatin yarısı Türkiye’den gelenlerle doluydu. Filistinli kardeşlerimizin “Erdoğan” muhabbeti inanılmaz derecede coşkulu. Organizasyon ise, bir o kadar titiz ve güzel hazırlanmıştı. Temenni ederim Kudüs ziyaretinde tanık olduğum  ‘anlayış birlikteliği’ mecliste devam eder ve Türkiye’ye örnek olur. çünkü Filistin Davası milletimizindir. Bu Coğrafya, bizlerden böyle büyük bir sorumluluğu üstlenmemizi istiyor. ‘Nemize lazım, bize ne, bizi ne ilgilendirir’ gibi serzeniş ve söylemlerin dönemi artık kapanmıştır. Aksi halde tarih bizden bunun hesabını sorar ve bedeli de ağır olur.
Ziyaretimizin ilk günü cuma; “Doğu Kudüs’te Batı Kudüs’te Bizim” teması adı altında bir maraton düzenlenmiş bu münasebetle ziyaret mekânlarına giden yollar ve meydanlar kapatılmıştı. Her sene sadece ‘Doğu Kudüs’te’yapılması spordan öte bir anlam taşımaktaydı. Kudüs Belediyesi ve ısrail Devleti hizmetleri Batı Kudüs’e ve Yahudilere götürmekte, Doğu Kudüs’te Filistinlilerden vergi alınıyor, hizmet ise yok. Yetmedi imara izin verilmiyor. Filistinlilere yönelik ağır vergiler, ekonomik ambargo, psikolojik ve fiili baskı, yıldırma, torakları zorla kamulaştırma gibi uygulamalarla Müslümanları dışarı atarak nüfusu ısrail lehine değiştiriyorlar. Doğu Kudüs’te yıkılmaya başlamış Müslüman mezarlığını TıKA yeniden tamir, bakım ve onarımlarını yapmak suretiyle inşa etmiştir. Abdülhamid Hân tarafından yaptırılan tarihi ‘Hicaz Demir Yolu’nun’ izleri dahi ortadan kaldırılmıştır.
Tarihi El-Halil şehrine doğru giderken yeşillikler içerisinde çoğunlukla çardaklı ve modern üzüm bağları, zeytin bahçelerinin çevrelediği El Halil yahut Halilu’r-Rahman Filistin’in en eski şehirlerinden biridir. Sırasıyla ıbrahim (a.s), ıshak (a.s), Yakup (a.s) ve Yusuf (a.s)’a ev sahipliği yapmıştır. Roma, Haçlılar ve daha sonra Selehaddîn-i Eyyûbi Miladi 1187’de şehri teslim almış ve Kiliseyi Mescid’e çevirmiştir. Siyonist bir fanatik terörist 25 şubat 1994’te Cuma günü namaz kılarken Müslümanların üzerine yaylım ateşi açarak 29 kişinin ölümüne, 300 kişinin de yaralanmasına sebep olmuştur. Bu elim ve acı dolu hadisenin ardından ısrail, camii ibadete kapatmış ve ardından Yakup (a.s)’ın kabrinin bulunduğu tarafı Sinagog’a çevirerek ikiye bölmüş ve baskılara dayanamayarak Cami’yi tekrar ibadete açmıştır. Camii’nin mihrap mumluğu Padişah Abdülhamid Han tarafından gönderilmiş olup mumluğun halkasında ismi yazmaktadır. Ziyaretimizin son günü Osmanlıya ait eserlerle dolu liman şehri Yafa’da, II. Mahmut tarafından yaptırılmış ‘Mahmûdiye Camii’ ile sahile kenar ‘Balıkçılar Camii’ tarihi kayıtlara göre 1670 yılından önce yapıldığı bilinmektedir. Osmanlı mimari tarzı çeşmeler, evler, dükkânlar ve farklı amaçlar kullanılan askeri kışla ve ayrıca imarethane ve aşevleri bütün Filistin’de mevcuttur. Ancak bu eserlerin bir kısmı ıngilizler tarafından yıkılmış, bazılarına ısrail tarafından el konulmuş ve payımal edilmiştir.
Mehmet Akif Ersoy, Kudüs’ün kaybedildiği haberini nasıl aldığını şöyle anlatıyor: “Umumi Harpte Viyana’da idim. Bir gece Viyana Kiliselerinin çanları çalmaya başladı. Otelin penceresinden baktım cadde de her elde bir mum, herkes haykırıyordu. Hemen sokağa fırladım. Bir dükkancıya:  -Müttefikimiz Avusturya’nın kazandığı bir zafer haberi mi var! dedim. Adam: “Zafer de söz mü? Dedi. ıngilizler, Müslümanlardan Kudüs’ü aldılar. Mukaddes  şehir Hilal’den kurtuldu, Haç’a kavuştu” dedi. Acı, hüzün, elem ve keder dolu bir veda. Ey kardeşim, tarihe bir de bu taraftan bak. Zira geçmişini bilmeyenin geleceği yoktur. ışte biz tarihin muhasebesi için Kudüs’te olduk.
Vesselam.
Mehmet DOğAN 17.03.2018 haber7.com