Kudüs Gezisi, Kudüs Turu

PEYGAMBERLER VE NEBİLER DİYARI KUDÜS / FİLİSTİN GEZİSİ

                         KUDÜS TURLARI

KUDÜS – ZEYTİNDAĞI – EL HALİL – NEBİ DAVUD – NEBİ MUSA – LUT GÖLÜ – ERİHA – YAFA

           TUR NO:   K 1101 3 GECE
Tarih Parkur Kalkış Saati Oda Durumu Ücreti
Gidiş 05 Kasım 2020 Perşembe İstanbul Havalimanı – Tel Aviv 10.10 İki kişilik Odada Kişi Başı 620 €
Dönüş 08 Kasım 2020 Pazar Tel Aviv – İstanbul Havalimanı 21.00 Üç kişilik Odada Kişi Başı 620 €
KUDÜS OTEL Natıonal Hotel 3 GECE Tekli Odada Kişi Başı 790 €
TÜRK HAVA YOLLARI

 

KUDÜS – ZEYTİNDAĞI – EL HALİL – NEBİ DAVUD – NEBİ MUSA – LUT GÖLÜ – ERİHA – YAFA

           TUR NO:   K 1102 3 GECE
Tarih Parkur Kalkış Saati Oda Durumu Ücreti
Gidiş 19 Kasım 2020 Perşembe İstanbul Havalimanı – Tel Aviv 10.10 İki kişilik Odada Kişi Başı 620 €
Dönüş 225 Kasım 2020 Pazar Tel Aviv – İstanbul Havalimanı 21.00 Üç kişilik Odada Kişi Başı 620 €
KUDÜS OTEL 4 Yıldızlı Otel 3 GECE Tekli Odada Kişi Başı 790 €
TÜRK HAVA YOLLARI

 

KUDÜS – ZEYTİNDAĞI – EL HALİL – NEBİ DAVUD – NEBİ MUSA – LUT GÖLÜ – ERİHA – YAFA

           TUR NO:   K 1201 3 GECE
Tarih Parkur Kalkış Saati Oda Durumu Ücreti
Gidiş 03 Aralık 2020 Perşembe İstanbul Havalimanı – Tel Aviv 07.45 İki kişilik Odada Kişi Başı 590 €
Dönüş 06 Aralık 2020 Pazar Tel Aviv – İstanbul Havalimanı 21.00 Üç kişilik Odada Kişi Başı 590 €
KUDÜS OTEL Natıonal Hotel 3 GECE Tekli Odada Kişi Başı 760 €
TÜRK HAVA YOLLARI

 

 

Fiyata Dahil Olanlar:

Fiyata Dahil Olanlar:
Gidiş – Dönüş uçak biletleri ve tüm alan vergileri,
4 * Otelde konaklama,
Sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri,
Programda belirtilen turların uygulanması, transferler ve ziyaretler,
Seyahat Sigortası ve rehberlik hizmetleri.   

 

ÖNEMLİ NOT:

İsrail’e girişlerde Hükümetin uygulamış olduğu çok sıkı güvenlik önlemleri sebebi ile İsrail Gümrüğünden geçişimiz uzun sürmektedir. Bu süreç bazen 3 ila 5 saati bulmaktadır. İsrail Hükümeti genelde yalnız giden genç bay ve bayanlar ile genç aileleri girişte fazlası ile tutmaktadır. İsrail vizesi alınması içeri gireceğimiz manası, maalesef taşımamaktadır.
İsrailli yetkililerin gümrükten içeri giriş izni vermedikleri yolcularımız oradan Türkiye’ye geri dönmek zorundadırlar. Bu konuda Tur Firması olarak yapabileceğimiz bir şey yoktur.
Giriş yapamayan yolcularımıza herhangi bir ücret iade edilmez.
İsrail’e giden yolculardan, özellikle tek erkek ve bayanlardan gümrük geçişinden sonra kaçışlar olduğundan tura katılan yolcularımız ile bir taahhütname yapılmaktadır ve teminat alınmaktadır. Bu teminatı yolcunun Türkiye’deki anne-babası veya bir yakını kefil olarak imzalamak zorundadır. Bu taahhütname imzalanmadan kayıt işlemi kesinlik kazanmaz.
Kayıt yaptıran yolcu bu şartları otomatikman kabul etmiş sayılır.
Bu konuda gerekli anlayışı göstereceğinize inanıyoruz. “

İkram Turizm

Kubbetü’s-Sahra

 

Image

Yafa şehri

Image

Yafa şehrinde Osmanlı’ya ait bir cami

 

 

Image

Mescid-i Aksa’dan bir görünüm

 

Image

Burak Mescidi Duvarı (Ağlama Duvarı)

 

 

Image

 

 

Image

Lut Gölü (ölü Deniz)

Image

El Halil şehri, Hz. ıbrahim Mescidi

Image

Hz. ıbrahim mescidinin mihrabı

 

 

Filistin ziyareti

Filistin’e destek amacıyla ıstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin düzenlediği Kudüs ziyareti izlenimlerinden önce kısaca Kudüs tarihi hakkında bilgi giriş yaparsak bu ziyaretin anlam ve önemini sanırım daha iyi ifade etmiş oluruz.   Kudüs, Hz. Adem (a.s.)’dan sonra gelen bir çok peygambere ev sahipliği yapmış dünyanın en eski, tarihin kapısı, kadim bir ıslam şehridir. Okuduğumuz, dinlediğimiz ve gördüğümüz o ki; Kudüs kadar istilaya uğramış tarihi ve kültürel değerleri harap edilmiş ve değiştirilmiş bir başka şehir sanırım dünyada yoktur. Surların içerisine hapsedilmiş mazlum, mahzun ve yetim şehir Kudüs, şimdi yeni bir kurtarılış için nefesini tutmuş bekliyor.
“Allah katında tek din ıslam’dır” ayetinden hareketle Kudüs; başta ıslam, tahrife uğramış Yahudilik ve Hristiyanlık olmak üzere üç semavi dinin bir arada yaşadığı ve mensupları tarafından büyük değer atfedilen, mazisi bin yıllara sâri kadim bir şehirdir. Peygamber kabirleri, makamları, Kubbetü’s Sahra, Mescid’i Aksa, Ağlama Duvarı, Diriliş Kilisesi gibi daha birçok dini öneme sahip mekânlar burada bulunmaktadır. Müslümanlar için Kudüs’ün önemi: Ruhi yahut Ruh maal cesed olarak Allah’ın Resulü son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v)’in Allah katına yükselmesi ki biz bu hadiseye “Miraç” diyoruz.  Kur’an-ı Kerim, “Kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescidi Haram’dan (alıp,)  kendisine bazı ayetlerimizi göstermek üzere, çevresini mübarek kıldığımız Mescid’i Aksa’ya götüren Allah, her türlü noksan sıfatlardan uzaktır. şüphesiz ki, o her şeyi hakkıyla işitendir, her şeyi hakkıyla görendir.” (ısra Suresi-1) Hz. ısa (a.s)’ın Allah’ın katına çekildiği, ancak çarmıha gerilmediği arz ve Müslümanların ilk kıblesi olmasıdır.
Kudüs’ün bilinen tarihinin M.ö. 4000’lere dayandığı Tunç ve Demir çağlarından itibaren Babil, Pers, Yunan, Roma, Bizans ve M.S. 636 yılında Hz. ömer döneminde Kudüs’ün alınmasıyla “Kud’sü şerif” adı verilmiştir. Emevi, Abbâsi, Fâtimi, Eyyûbi, Memluk ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin yaşadığı bu mübarek şehir, Abdü’l Melik b. Mervan, Selahaddîn-i Eyyûbi ve Yavuz Sultan Han’ın fetih ve hizmetleri ön plana çıkmaktadır. 1400 küsur yıl ıslam himayesinde bulunan Kudüs, 1917’de önce Balfour  Deklerasyonu’nun  ardından ıngilizlerin işgali ile elimizden çıkmıştır. Bugün de bilfiil ABD desteği ile Siyonist ırkçı ısrail’in işgali altındadır. Tarihi süreci içerisinde mimaride mahalle ve meydan geleneğinin korunduğu Kudüs’te bugün dahi Müslüman, Yahudi, Hristiyan ve Ermeni mahalleleri mevcudiyetini devam ettirmekte olduğu bilgisi verildi. Mescid-i Aksa ve çevresi Müslüman Mahallesi olarak varlığını devam ettirmektedir. Ancak Mescid-i Aksa’ya giriş kapıları ısraillilerin kontrolündedir.
Ziyaretimize gelince; özellikle Mescid-i Aksa ve Kubbetü’s Sahra’da huşu içinde kıldığımız namazlarda rahmani bir esinti, feyz ve bereketi ile sanki gönlümüzün Allah’a arz haliydi. çünkü Kudüs, Mekke’den sonra Allah’a açılan arzın kapısıdır. Bu bilinçle duamızı yapmalıyız, talebimizi Rabbimize iletmeliyiz.
özellikle cuma ve yatsı namazı sonrası caminin içi ve dışı bayram sabahını andırıyordu. Cemaatin yarısı Türkiye’den gelenlerle doluydu. Filistinli kardeşlerimizin “Erdoğan” muhabbeti inanılmaz derecede coşkulu. Organizasyon ise, bir o kadar titiz ve güzel hazırlanmıştı. Temenni ederim Kudüs ziyaretinde tanık olduğum  ‘anlayış birlikteliği’ mecliste devam eder ve Türkiye’ye örnek olur. çünkü Filistin Davası milletimizindir. Bu Coğrafya, bizlerden böyle büyük bir sorumluluğu üstlenmemizi istiyor. ‘Nemize lazım, bize ne, bizi ne ilgilendirir’ gibi serzeniş ve söylemlerin dönemi artık kapanmıştır. Aksi halde tarih bizden bunun hesabını sorar ve bedeli de ağır olur.
Ziyaretimizin ilk günü cuma; “Doğu Kudüs’te Batı Kudüs’te Bizim” teması adı altında bir maraton düzenlenmiş bu münasebetle ziyaret mekânlarına giden yollar ve meydanlar kapatılmıştı. Her sene sadece ‘Doğu Kudüs’te’yapılması spordan öte bir anlam taşımaktaydı. Kudüs Belediyesi ve ısrail Devleti hizmetleri Batı Kudüs’e ve Yahudilere götürmekte, Doğu Kudüs’te Filistinlilerden vergi alınıyor, hizmet ise yok. Yetmedi imara izin verilmiyor. Filistinlilere yönelik ağır vergiler, ekonomik ambargo, psikolojik ve fiili baskı, yıldırma, torakları zorla kamulaştırma gibi uygulamalarla Müslümanları dışarı atarak nüfusu ısrail lehine değiştiriyorlar. Doğu Kudüs’te yıkılmaya başlamış Müslüman mezarlığını TıKA yeniden tamir, bakım ve onarımlarını yapmak suretiyle inşa etmiştir. Abdülhamid Hân tarafından yaptırılan tarihi ‘Hicaz Demir Yolu’nun’ izleri dahi ortadan kaldırılmıştır.
Tarihi El-Halil şehrine doğru giderken yeşillikler içerisinde çoğunlukla çardaklı ve modern üzüm bağları, zeytin bahçelerinin çevrelediği El Halil yahut Halilu’r-Rahman Filistin’in en eski şehirlerinden biridir. Sırasıyla ıbrahim (a.s), ıshak (a.s), Yakup (a.s) ve Yusuf (a.s)’a ev sahipliği yapmıştır. Roma, Haçlılar ve daha sonra Selehaddîn-i Eyyûbi Miladi 1187’de şehri teslim almış ve Kiliseyi Mescid’e çevirmiştir. Siyonist bir fanatik terörist 25 şubat 1994’te Cuma günü namaz kılarken Müslümanların üzerine yaylım ateşi açarak 29 kişinin ölümüne, 300 kişinin de yaralanmasına sebep olmuştur. Bu elim ve acı dolu hadisenin ardından ısrail, camii ibadete kapatmış ve ardından Yakup (a.s)’ın kabrinin bulunduğu tarafı Sinagog’a çevirerek ikiye bölmüş ve baskılara dayanamayarak Cami’yi tekrar ibadete açmıştır. Camii’nin mihrap mumluğu Padişah Abdülhamid Han tarafından gönderilmiş olup mumluğun halkasında ismi yazmaktadır. Ziyaretimizin son günü Osmanlıya ait eserlerle dolu liman şehri Yafa’da, II. Mahmut tarafından yaptırılmış ‘Mahmûdiye Camii’ ile sahile kenar ‘Balıkçılar Camii’ tarihi kayıtlara göre 1670 yılından önce yapıldığı bilinmektedir. Osmanlı mimari tarzı çeşmeler, evler, dükkânlar ve farklı amaçlar kullanılan askeri kışla ve ayrıca imarethane ve aşevleri bütün Filistin’de mevcuttur. Ancak bu eserlerin bir kısmı ıngilizler tarafından yıkılmış, bazılarına ısrail tarafından el konulmuş ve payımal edilmiştir.
Mehmet Akif Ersoy, Kudüs’ün kaybedildiği haberini nasıl aldığını şöyle anlatıyor: “Umumi Harpte Viyana’da idim. Bir gece Viyana Kiliselerinin çanları çalmaya başladı. Otelin penceresinden baktım cadde de her elde bir mum, herkes haykırıyordu. Hemen sokağa fırladım. Bir dükkancıya:  -Müttefikimiz Avusturya’nın kazandığı bir zafer haberi mi var! dedim. Adam: “Zafer de söz mü? Dedi. ıngilizler, Müslümanlardan Kudüs’ü aldılar. Mukaddes  şehir Hilal’den kurtuldu, Haç’a kavuştu” dedi. Acı, hüzün, elem ve keder dolu bir veda. Ey kardeşim, tarihe bir de bu taraftan bak. Zira geçmişini bilmeyenin geleceği yoktur. ışte biz tarihin muhasebesi için Kudüs’te olduk.
Vesselam.
Mehmet DOğAN 17.03.2018haber7.com